Pozostałe

Malowanie łazienki – jakie farby wybrać?

Malowanie ścian jest najbardziej ekonomicznym i dość atrakcyjnym sposobem na odświeżenie łazienki. Wiele osób uważa, że taki sposób nie wygląda wystarczająco atrakcyjnie, ale pomalowane ściany i sufit łazienki mogą wyglądać stylowo, chronić powierzchnię przed rozpryskami wody, a niekiedy stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

Malowanie łazienki to doskonała alternatywa

Farba jest niedroga i łatwa w użyciu. Tworzy równą, jednolitą powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości, od czasu do czasu wycierając wilgotną ściereczką i usuwając brudne plamy.

Pomalowane ściany i powierzchnia sufitu sprawiają, że projekt łazienki jest naprawdę kreatywny i oryginalny. Płytka, nawet najcudowniejsza i najdroższa, jest już trochę opatrzona, a ciekawa kolorystyka jest nowszym trendem, a tu jest wiele możliwości. W końcu nie można po prostu pomalować wszystkich ścian i sufitu jednolitym kolorem, ale użyć farby w różnych kolorach, wykonać wzory na ścianach, zdobienia, a nawet całe obrazy.

Trzeba zwrócić uwagę na to że malowane farbami ściany są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie porysować ścian inaczej krucha powłoka może się złuszczyć.

Na co zwrócić uwagę przed malowaniem łazienki?

Łazienkę powinno malować się tylko wtedy, gdy jest się całkowicie pewnym idealnej wentylacji pomieszczenia. Tylko w takim przypadku efekt będzie trwał długo, nie tracąc swojego wyglądu. Od czasu do czasu należy otwierać drzwi, aby suche powietrze wpadało do łazienki z zewnątrz. W ten sposób farba na powierzchni ścian i sufitu będzie trwać dłużej. Szczególnie zaleca się otwieranie drzwi przez chwilę po kąpieli.

Przed malowaniem ściany, muszą być starannie wyrównane i zagruntowane. Tylko w tym przypadku można uzyskać gładką, piękną powierzchnię. Farba nie jest zamaskuje wad każdy ubytek i wgłębienia są wyraźnie widoczne w powierzchni ścian i sufitu. Przed malowaniem trzeba zwróć uwagę na narożniki łazienki. Konieczne jest, aby były idealnie gładkie, wolne od wad i usterek. Kupując farbę, należy zwrócić uwagę na to, czy nadaje się ona do malowania łazienek i kuchni. Odpowiednia farba zawiera inhibitor formy, co zapewnia powłoki odporne na wilgoć ścian i sufitu.

Wskazane jest wybranie zmywalnej farby. Oczywiście nie trzeba malować całej łazienki farbą. W miejscach, gdzie jest duży kontakt z wodą np. przy umywalce, bezpośrednio pod prysznicem, nadal lepiej jest używać płytek, plastikowych lub szklanych paneli.

Malowanie łazienki – jakie farby wybrać?

Trzeba przeanalizować, jaki rodzaj farby wybrać do odnowienia łazienki.

Farby błyszczące

Ten rodzaj powłoki jest bardziej stabilny niż wersja matowa. Jednak błyszczące rodzaje farb mogą nadmiernie uwydatniać istniejące wady ścian. Wszelkie pęknięcia, dziury, lub guzki będą widoczne. Dlatego farby z taką powłoką zaleca się tylko do gładkich powierzchni.

Farby matowe

Ta farba wygląda świetnie, może zapewnić stylowy i nowoczesny wygląd. Jest mniej odporna niż błyszcząca, jednak rekompensuje jej dekoracyjny i piękny wygląd.

Farby strukturalne

Jeśli chce się uzyskać ciekawie, pomalowane powierzchnie ścian, należy użyć farby strukturalnej. Jej chropowata powierzchnia daje wrażenie nierównych ścianach i ten projekt wygląda dekoracyjnie i oryginalnie. Za pomocą takiej farby ściany będą wyglądać pięknie, poza tym taka powierzchnia pomoże ukryć istniejące wady ścian.

Przed przystąpieniem do malowania łazienki należy zastanowić się, jaki styl ma dominować w tym pomieszczeniu. Klasyczna powierzchnia pięknie wygląda w stonowanych kolorach. Natomiast malowane ściany w stylu high-tech powinny uwzględnić farby o zimnych, surowych odcieniach wszystkie odcienie szarości i niebieskiego są idealne.

Styl prowansalski oryginalny styl francuskiej wioski wygląda harmonijnie. Delikatnie pastelowy róż, niebieski, liliowy, żółtawy i beżowy doskonale pasują. Farba do sufitu i ścian w tym przypadku lepsza będzie matowa. Natomiast styl retro to pomalowane na jasne lub nietypowe kolory, powierzchnie, które idealnie wpasują się we wnętrze mieszkania urządzonego w duchu pop artu lub art deco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − piętnaście =