Dom bez łazienki to obecnie coś niewyobrażalnego. Każdy z nas spędza w niej wiele czasu, prawidłowo dbając o własną higienę czy wygląd. Łazienkę można zaaranżować na wiele sposobów, ale w przypadku miejsca, z którego korzystają seniorzy, należy szczególnie zadbać o ważne detale. Jak prawidłowo przygotować łazienkę, która będzie w pełni funkcjonalna dla osób starszych?
Kabina prysznicowa czy wanna?
Łazienka, z której będą korzystały osoby starsze, powinna być wyposażona w kabinę prysznicową. Wanna to kompletnie chybiony pomysł. Dlaczego tak jest? Korzystanie z wanny wydaje się zdecydowanie wygodniejsze, jednak seniorzy będą mieli problemy z wejściem i wyjściem. Wychodząc z wanny, łatwo można się poślizgnąć, stracić równowagę.
Kabina prysznicowa dla osób starszych nie może być przypadkowa. Powinna posiadać ona liczne udogodnienia. Na pewno podstawowym wyposażeniem takiej kabiny musi być specjalne siedzisko, które znacznie zwiększa komfort użytkowy, pozwala łatwiej się umyć. Brak siedziska wymagałaby stania w trakcie mycia, co byłoby niezwykle męczące dla takiej osoby.
Koniecznym jest również, montaż odpowiedniej poręczy na ścianie w kabinie prysznicowej. Dzięki niej, osoby starsze nie będą miały problemów ze wstaniem, utrzymaniem równowagi. Takie pomocne poręczne znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowe kabiny prysznicowej.
Kabina prysznicowa nie powinna być wysoka. Jeżeli to możliwe, to należy zrezygnować z modeli wyposażonych w wysokie progi. Wejście, wyjście z kabiny musi być bezproblemowe.
Kiedy powierzchnia łazienki, miejsce, gdzie będzie montowana kabina prysznicowa, jest spora, to nie należy oszczędzać na wielkości kabiny prysznicowej. Osobom starszym warto zapewnić odpowiednią przestrzeń pod prysznicem. Wykonywanie ruchów, przemieszczanie się musi być komfortowe.
Umywalka w łazienkach dla osób starszych
Przy wyborze odpowiedniej umywalki, przeznaczonej dla seniorów, należy kierować się przede wszystkim łatwością jej obsługi. Celem zwiększenia bezpieczeństwa, proponuje się montaż umywalek, gdzie bateria będzie wyposażona w termostat. Dzięki temu, korzystającym nie będzie groziło przypadkowe poparzenie wodą z kranu. Dobrze jest zrezygnować z klasycznych kurków do odkręcania wody, stawiając na baterie bezdotykowe lub baterie lekarskie.
Toaleta w łazienkach dla seniorów
Najważniejszym elementem toalety jest jej wytrzymałość. Toaleta powinna być masywna, gwarantować komfort użytkowy. Równocześnie w odpowiednim (bliskim) miejscu konieczne jest zamontowanie pomocnych poręczy. Pozwoli to bezpiecznie korzystać z toalety.
Jakie oświetlenie w łazience dla seniora?
Światło w łazience, z której korzystają seniorzy, powinny być mocne, jasne. Jedną z przypadłości osób starszych są problemy ze wzrokiem. Dlatego należy stworzyć odpowiednie warunki, do bezproblemowego poruszania się po łazience, sprawnego i łatwego korzystania z jej wszystkich elementów. Należy pamiętać również o prawidłowym rozświetleniu pomieszczenia. Nie może być sytuacji, że niektóre miejsca w łazience nie są dostatecznie rozświetlone.
Zabezpieczenie podłogi łazienkowej
Podłogi w łazienkach często są mokre i śliskie. Taki stan sprawia, że stają się niebezpieczne, nie tylko dla osób starszych. Dlatego bardzo dobrze jest zakupić odpowiednie chodniki czy maty na przyssawki. Ich montaż zabezpiecza przed upadkiem, równocześnie sprawi, że zniknie element chodzenia po zimnych kaflach łazienkowych.
Warto bardzo dokładnie zaplanować aranżację łazienki dla seniora. Decydując się na konkretne wyposażenie, nie powinno się na niczym oszczędzać. Szczególnie ważne jest, aby stworzyć komfortowe, bezpieczne warunki, poprzez niezwykle staranny wybór kolejnych elementów wyposażenia.