Meble łazienkowe,  Pozostałe,  Toalety i umywalki,  Wanny i prysznice

Jak urządzić małą łazienkę?

Urządzanie małej łazienki w taki sposób by była praktyczna i funkcjonalna jest niełatwym zadaniem. Punktem wyjścia do rozpoczęcia jakichkolwiek prac jest stworzenie projektu na papierze lub za pomocą programu komputerowego. Chociaż Polacy coraz częściej przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów, można to zrobić samemu. Aby to zrobić potrzeba trochę kreatywności, wolnego czasu i poznania kilku podstawowych zasad projektowania.

Bez względu na wymiary, w każdej łazience musi znaleźć się umywalka, muszla klozetowa oraz prysznic lub wanna. Jeżeli ilość miejsca jest wystarczająca, można również umieścić w niej pralkę. Jeżeli wymiary łazienki nie pozwalają na ulokowanie tego sprzętu, lepiej zdecydować się na przeniesienie sprzętu do innego pomieszczenia, zyskując w ten sposób sporo wolnej powierzchni. Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych należy pamiętać o zapewnieniu pasa przestrzeni przed umywalką o szerokości przynajmniej 70 cm. Pas wolnej przestrzeni przed muszlą klozetową, brodzikiem lub wanną powinien wynosić minimum 75 cm. Dzięki zachowaniu tych wymiarów korzystanie z urządzeń sanitarnych będzie wygodne i funkcjonalne, zwłaszcza gdy z łazienki równocześnie korzystać będzie więcej niż jedna osoba.

Decydując się na wybór farb lub płytek ceramicznych do małej łazienki należy skorzystać z jasnych kolorów. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenia. W małej łazience najlepiej sprawdzą się niewielkie płytki ceramiczne o gładkiej, połyskującej strukturze. Duże kafle chociaż są modne, w niewielkim wnętrzu nie będą wyglądać dobrze, podobnie jak płytki o bogatym wzornictwie, które mogą przytłaczać swym wyglądem. Jeżeli w łazience zamontowana zostanie kabina prysznicowa, warto aby jej ściany były wykonane z przejrzystego szkła. Zastosowanie szkła oszronionego sprawi, że łazienka będzie wydawać się mniejsza.

Urządzając małą łazienkę należy zwrócić uwagę na jej oświetlenie. Bardzo często w małych pomieszczeniach nie ma okien, a więc naturalnego źródła światła. Z tego powodu odpowiednie rozmieszczenie lamp jest niezwykle ważne i dużym stopniu wpływa na funkcjonalność oraz wygląd łazienki. Dobrym pomysłem jest montaż krawędziowego podświetlenia led, które świetnie rozświetla wnętrze, zapewniając efektowne i rozproszone światło.

Elementem, który znakomicie sprawdza się w małych łazienkach są lustra. Najlepszy efekt uzyskać można decydując się na lustro wbudowane w ścianę. Zdecydowanie lepiej jest postawić na jedno duże lustro niż kilka mniejszych. Dobrym pomysłem jest również montaż szafki z lustrem. Dzięki temu można za jednym razem powiększyć optycznie przestrzeń oraz uzyskać dodatkowe schowki.

Jeśli chodzi o szafki to tutaj osoba urządzająca małą łazienkę ma duże pole do popisu. Nowoczesne produkty nie tylko wyglądają efektownie, ale są także praktyczne i funkcjonalne. Idealne szafki do małej łazienki powinny posiadać dużą ilość mniejszych lub większych schowków. W przypadku, gdy na rynku nie da się znaleźć produktów pasujących do danej łazienki, warto postawić na szafki robione na zamówienie, dzięki którym można efektywnie zagospodarować nawet najmniejszą wnękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =