Bez kategorii

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Nie każdy może pochwalić się przestronną łazienką z wanną w podłodze, ogromną kabiną prysznicową i masą szafek. Właściwie to byłoby możliwe chyba tylko w pałacu. Wiele osób, nawet w dużych metrażowo mieszkaniach, boryka się z niewielką przestrzenią w łazience. Jakoś trzeba to przecież zagospodarować. Wtedy warto zastanowić się, co zrobić, by optycznie powiększyć pomieszczenie. Oto kilka tricków, które mogą być dla Was pożyteczne.

Prysznic zamiast wanny

To żadna prawda objawiona – prysznic zajmuje znacznie mniej miejsca, niż wanna. Jest dużo bardziej funkcjonalny, ale także może przyczynić się do optycznego powiększenia łazienki. Jak? Wybierając szklaną kabinę prysznicową, nie dzielicie pomieszczenia na mniejsze fragmenty, a dzięki temu łazienka wydaje się harmonijną całością.

Dodatkowo możecie pomyśleć o szklanej kabinie bez brodzika. W ten sposób łazienka będzie wyglądać jak duża, niezabudowana przestrzeń. Oczywiście, jeśli będziecie utrzymywać szkło w czystości.

Dużo światła

Nie od dziś wiadomo, że światło jest w stanie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Jest to istotne tym bardziej, jeśli łazienka nie ma dostępu do światła naturalnego. Co zrobić, by wydawała się większa? Główne oświetlenie to stanowczo za mało.

Aby łazienka była odpowiednio oświetlona, musimy pomyśleć także o kinkietach na przykład nad umywalką czy nad kabiną prysznicową. Możecie nawet zaszaleć i wbudować lampki w podłogę, tuż przy ścianie. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka pomieszczenie wyda się znacznie większe.

Lustra

Skoro mowa już o optycznych sztuczkach, lustra będą tu najbardziej pomocne. Jeśli za nimi nie przepadacie i wolicie zamontować tylko jedno, niewielkie nad umywalką, poratują Was pozostałe tricki, jednak będzie znacznie trudniej niż przy użyciu luster. Zamieście je naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki – zaraz po otwarciu zobaczycie nie tylko małe pomieszczenie, ale także odbicie innego pokoju czy przedpokoju. W ten sposób łazienka wyda się Wam i Waszym gościom znacznie większa.

Jasne kolory

Ciemne barwy zmniejszają optycznie, dlatego starajcie się unikać ich podczas urządzania łazienki czy innych niewielkich pomieszczeń. Wybierajcie jasne barwy, beże, biel, ewentualnie jasne szarości – wszystko to sprawi, że ściany będą optycznie dalej od siebie. Dodatkowo pamiętajcie także o kafelkach. Najlepszym wyborem będą te o lekkim połysku, gdyż odbijają światło, co również pomaga w zwiększeniu pomieszczenia.

Porządek!

Tak, tak, teraz zwracamy się do wszystkich bałaganiarzy, którzy nie pamiętają o tym, że bałagan w łazience (czy jakimkolwiek innym pokoju), ma bardzo negatywny wpływ na wygląd pomieszczenia. Na niewielkiej przestrzeni w oczy od razu rzucają się pozostawione ciuchy, szpargały czy inne niepotrzebne akcesoria. Przez to wygląda ona na bardziej zawaloną, czyli automatycznie niewielką.

Pamiętajcie zatem, by w łazience znajdowała się poręczna szafka – najlepiej wisząca, by nie zajmować całej ściany. Jeśli coś się w niej nie mieści, nie wykładajcie tego na zewnątrz. I zawsze po sobie sprzątajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + siedem =