Bez kategorii

Szafki do łazienki – rodzaje i zalety

Meble łazienkowe to jeden z najważniejszych elementów decydujących o funkcjonalności całego pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretne szafki, dobrze jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertą mebli dostępnych na rynku tak, by świadomie wybrać takie, które posłużą nam przez dłuższy czas i cały czas będą się prezentowały równie dobrze.

Materiał, z którego wykonane są szafki

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru mebli do łazienki decyduje bowiem o ich wytrzymałości i odporności na wilgoć. Zwróć uwagę na to, by szafki, które kupujesz, były przeznaczone specjalnie do łazienek. Dopilnuj, bay były wykonane z materiałów dobrej jakości i z każdej strony zabezpieczone lakierem. Okucia, zawiasy i zamki muszą być odporne na rdzewienie. Pamiętajmy też o tym, by tylna ścianka mebla nie stykała się bezpośrednio ze ścianą. Może się to wydawać oczywiste, jednak wiele osób o tym zapomina i skuszone estetyką szafek lub ich atrakcyjną ceną decydują się na zakup mebli, które nadają się tylko do wymiany.

Stojące, czy wiszące?

O wyborze szafek stojących lub wiszących w dużej mierze decyduje kształt i wielkość naszej łazienki. Meble wiszące świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Można umieścić je na przykład nad zlewem, czy nad pralką, wykorzystując w ten sposób wolną przestrzeń, która się nad nimi znajduje. Szafki stojące są z kolei znacznie bardziej pojemne. Oprócz kosmetyków i podstawowych środków czystości można przechowywać w nich na przykład dodatkowe ręczniki dla gości albo ukryć kosz na pranie. Jeśli tylko metraż naszej łazienki na to pozwala, warto zdecydować się na umieszczenie w niej chociaż jednej szafki wiszącej.

 

Planując rozstaw mebli, należy pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odległości między szafkami a poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki. Zwykle zaleca się, aby przed umywalką i przed toaletą zostawić około 70 cm wolnej przestrzeni. Po bokach również należy zachować odstęp. Nie można umieszczać wiszących szafek bezpośrednio nad toaletą ani nad wanną. W ten sposób meble nie będą utrudniały codziennego korzystania z łazienki, a przede wszystkim nie będą stanowiły zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa.

Dodatkowe wyposażenie

Przy projektowaniu mebli do łazienki warto wziąć pod uwagę szafki z dodatkowym wyposażeniem, które mogą pełnić kilka funkcji. Bardzo popularne są na przykład szafki z lustrzanymi drzwiami. Zawieszone bezpośrednio nad zlewem, pełnią jednocześnie funkcję lustra i szafki do przechowywania kosmetyków, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

Praktycznym rozwiązaniem są też szafki stojące, wyposażone we wbudowany kosz na pranie. Zyskujemy miejsce do przechowywania ubrań przeznaczonych do prania, a jednocześnie nie musimy umieszczać w łazience dodatkowego pojemnika, co z pewnością korzystnie wpłynie na jej estetykę. Szafkę pod umywalkę najlepiej kupować razem z umywalką, od tego samego producenta, ponieważ dopasowanie odpowiedniego mebla na własną rękę może nastręczyć nam później mnóstwo trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 16 =