Meble łazienkowe

Jaki blat zamontować w łazience?

Łazienka to pomieszczenie o najbardziej wymagającej przestrzeni podczas aranżacji mieszkania. Ma być funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu czystości a przy tym atrakcyjna dla naszego oka. Wystrój wnętrza musi być przemyślany i dokładnie zaplanowany, często bowiem wystrój ten będzie towarzyszył nam każdego dnia przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby materiały, których użyjemy do jej wykończenia były trwałe a przy tym ponadczasowe. Istotne jest również to, aby ich koszt był łaskawy dla naszego portfela.

Wśród osób remontujących łazienkę problematyczny okazuje się wybór materiału, nadającego się do wykonania blatów łazienkowych. Blat w łazience niezależnie czy występujący w formie wolnostojącej, zabudowy czy też blatu pod umywalkę musi spełniać szereg właściwości, aby był trwały i służył nam wiele lat.

Przede wszystkim  musi być wykonany z tworzywa odpornego na wilgoć, być odporny na uszkodzenia mechaniczne a jednocześnie wpisać się w tematykę wystroju wnętrza. Duże wymagania to jednak nie problem. Istnieje wiele tworzyw spełniające wymienione warunki. W takim razie z czego wykonać blat łazienkowy? Rozwiązań jest wiele. Poniżej pokrótce zostało opisanych kilka z nich.

Materiały naturalne

 

Ogromną popularnością cechują się blaty drewniane. To doskonały wybór, gdy pragniemy nadać wnętrzu ciepły charakter. Drewno wykorzystane do produkcji blatów powinno pochodzić z gatunków odpornych na wilgoć. Cechą tą charakteryzują się gatunki drzew tropikalnych oraz twarde krajowe. Drewno samo w sobie ma wiele zalet. Jest zawsze modne. Pasuje do każdego wnętrza, materiał ekologiczny. Można je wielokrotnie odnawiać i jest łatwe w obróbce.

Blaty drewniane, aby nadawały się do użytku należy odpowiednio zaimpregnować. Lakierowanie sprawia, że drewno staje się  odporne na przebarwienia. Olejowanie natomiast zabezpiecza przed wysoka temperaturą. Zarówno lakierowanie jaki olejowanie mają swoje wady. Lakier może odprysnąć a drewno olejowane zmienia swoją barwę. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że blaty drewniane będzie trzeba odnawiać.

Równie popularnym jak drewno materiałem do produkcji blatów jest kamień naturalny. W porównaniu do drewna nadaje pomieszczeniu chłodny charakter. Tak samo jak drewno nadaje się do zastosowania w każdych wnętrzach. Kamień to trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne jak i działanie czynników zewnętrznych. Jest niepalny i ma szeroką barwę kolorystyczną. Kamień naturalny to jednak kosztowny materiał a przy dużych uszkodzeniach mechanicznych musimy liczyć się z tym, że naprawę będziemy musieli oddać w ręce specjalisty.

 

Tworzywa sztuczne

 

W ostatnich czasach dużą popularność zyskały blaty wykonane z płytek ceramicznych. Płytki to wdzięczny materiał odporny na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Wykorzystanie takiego rozwiązania jest stosunkowo tanie. Wykorzystując płytki, bardzo łatwo dopasować się do aranżacji. Modne stało się tworzenie blatów z płytek wykorzystanych do pokrycia ścian. Ujednolica to przestrzeń. Mankamentem wyboru takiego rozwiązania są trudne do utrzymania czystości fugi. Spotkać można również blaty wykonane ze szkła lub stali. Wybór tych materiałów nada naszej łazience oryginalny, nowoczesny wygląd. Materiały te są odporne na wilgoć. Zaznaczyć należy jednak, że szkło jest trudne w utrzymaniu czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =