Toalety i umywalki

Kształt umywalki w łazience – dostępne warianty

Umywalka to ważny element w łazience, który znacząco wpływa też na wystrój całego pomieszczenia. Zależnie od preferencji, może być mniej lub bardziej wyeksponowana. Do wyboru są zarówno klasyczne warianty, jak i te bardziej ekstrawaganckie, które mogą od razu przykuwać wzrok. Istotne jest to, żeby pasowała również do innych części wyposażenia. Jakie wersje są dostępne? 

Prostokątne i kwadratowe

Warianty prostokątne są bardzo często spotykane i niezwykle popularne, więc można je odnaleźć w wielu domach i mieszkaniach. Będzie to dobry wybór w kontekście minimalistycznych oraz dość surowych łazienek, w których nie ma wielu elementów ozdobnych i dodatków. Z pewnością będą one odpowiadały osobom, które przy aranżacji skupiają się na prostocie i funkcjonalności. Takie wyposażenie nie będzie zaskakiwało wyglądem, lecz powinno się dobrze wpasować w ogólną koncepcję. Warto po nie sięgnąć, jeżeli w pomieszczeniu znajduje się prostokątna wanna. Alternatywą są opcje kwadratowe, które prezentują się już w mniej oczywisty sposób. Mogą się też przydać przy niewielkim metrażu, gdy liczy się oszczędność przestrzeni. 

Półokrągłe

To właśnie taki kształt ma wiele umywalek ściennych, które nieustannie cieszą się ogromną popularnością. Część od strony ściany jest podłużna i przeważnie znajduje się tam miejsce na kran oraz odłożenie podstawowych akcesoriów. Sama misa jest zaokrąglona od strony użytkownika. Dzięki temu takie wyposażenie ciekawie się prezentuje i jest bardzo wygodne względem codziennego wykorzystywania. Podobnie jak sama koncepcja tego rodzaju umywalek, taki kształt jest stosunkowo typowy i niezmiennie pozostaje wyborem wielu nabywców. 

Narożne

Specjalnym typem umywalek są modele narożne, które z formalnego punktu widzenia, najczęściej przyjmują kwadratowy lub półokrągły kształt. Wyróżnia je natomiast fakt, iż dwie krawędzie przylegają do ścian. Oznacza to znaczącą oszczędność miejsca i z tego względu takie warianty są zwykle opracowywane raczej w niewielkich rozmiarach. Będzie to doskonały wybór względem małych oraz wąskich łazienek. W ten sposób, taki element nie będzie zajmował cennego miejsca na inne wyposażenie czy utrudniał poruszania się po pomieszczeniu. Takie wersje są mimo wszystko dość rzadko spotykane, więc przy okazji wyróżniają się również wyglądem. 

Owalne i okrągłe

Obecnie dużą popularnością cieszą się opcje okrągłe lub owalne. Najczęściej są to nowoczesne wersje nablatowe, które wybiera teraz wielu użytkowników. Na pewno wyróżniają się one pod względem estetycznym. W swoim wyglądzie są dość subtelne, więc dobrze sprawdzają się w łazienkach o delikatnym wystroju oraz urządzonych w nowoczesnym stylu. Z pewnością świetnie skomponują się też z zaokrąglonymi modelami wanien, więc te dwa elementy wyposażenia zdecydowanie warto wybierać świadomie, a najlepiej jednocześnie, gdyż znacząco wpływają one na wygląd całego pokoju. 

Inne wersje i modele asymetryczne

Ciekawym wyborem są umywalki asymetryczne, w których sama misa przesunięta jest w którąś ze stron, a jeden z boków ma dłuższą część poziomą. W takiej sytuacji na płaskiej powierzchni można trzymać ręczniki do rąk czy kosmetyki. Takie rozwiązanie prezentuje się dość odważnie i nietypowo, więc będzie pasowało do łazienek urządzonych w takim właśnie stylu. Na rynku dostępne są także inne kształty, często fantazyjne, jak muszelki czy łezki. Tak naprawdę ograniczeniem jest tutaj często wyobraźnia producenta oraz gust samego nabywcy. Można też spotkać modele sześcio- lub ośmiokątne, które są niejako alternatywą dla opcji prostokątnych. W niektórych przypadkach, inny kształt umywalki wynika również z wyprofilowanego przodu, który ma być ułatwieniem dla osób starszych czy niepełnosprawnych. 

Wybór rodzaju i materiału wykonania

Poszczególne kształty w pewnym stopniu wpływają na kwestie użytkowe, lecz przede wszystkim decydują o walorach estetycznych. Z tego względu warto dobrać konkretny model pod kątem innych sprzętów w łazience, ogólnej koncepcji aranżacyjnej i preferencji danej osoby. Na pewno bardzo ważne w kontekście wyboru jest natomiast podjęcie decyzji odnośnie tego jakiego rodzaju ma to być umywalka i z jakiego materiału będzie wykonana. Takie produkty kategoryzuje się najczęściej z uwagi na sposób montażu. Klasycznym rozwiązaniem są wersje ścienne, zwykle wiszące, choć dostępne są również opcje stojące. Popularne stały się warianty nablatowe, które efektownie się prezentują i są bardzo funkcjonalne. Pozwalają na zaoszczędzenie miejsca oraz są łatwe w utrzymaniu czystości.

Alternatywą są modele podblatowe i wpuszczane – bardzo podobne, choć różnią się tym, że w tych drugich, górny fragment wystaje jednak nieco ponad poziom blatu. Wreszcie można się zdecydować na umywalki meblowe, sprzedawane przeważnie od razu z dopasowanymi do nich szafkami oraz najmniej typowe, warianty wolnostojące. W kontekście materiału najpopularniejsze jest wykorzystanie ceramiki. Do eleganckich wnętrz można wybrać marmur czy granit, natomiast ciekawą alternatywą będą wersje z kompozytu lub konglomeratu. Rzadziej widuje się umywalki stalowe, szklane czy plastikowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 5 =