Meble łazienkowe

Zastosowanie drewna w łazience

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od zarania dziejów. Obecnie, w niemal każdym domu znaleźć można drewniane łóżka, stoły, biurka, czy krzesła. Okazuje się jednak, że coraz częściej drewniane elementy znaleźć można także w nowoczesnych łazienkach, czyli miejscach, gdzie przez lata królowała ceramika i terakota.

Pojawienie się drewna w łazienkach spowodowane jest przede wszystkim tym, że wielu osobom znudziły się bijące chłodem płytki ceramiczne. Zastosowanie drewnianych elementów w łazience nie tylko znakomicie ociepla jej wnętrze, ale również dodaje jej naturalności i dodatkowych walorów estetycznych. Nowocześni projektanci coraz chętniej decydują się umieszczać w łazience drewnianą podłogę, blat pod umywalkę lub zastosować okładziny ścienne. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniego gatunku drewna. Jeśli chodzi o podłogę to w tym wypadku sprawdzą się takie gatunki jak dąb, czy modrzew lub bardziej egzotyczne teak, iroko, czy merbau. Ze względu na niski współczynnik skurczu nie ulegają one odkształceniom i są odporne na pękanie. Zastosowanie drewna o wysokim skurczu sprawi, że podłoga pod wpływem wilgoci, z upływem czasu może zacząć pękać i ulegać zniszczeniu. Istotne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych klejów. Klej, który będzie nie dopasowany do wybranego gatunku drewna, w skrajnych przypadkach może spowodować jego odbarwienie. Jeśli chodzi o okładziny ścienne to tutaj wymagania co do jakości drewna są nieco mniejsze. Na ścianach można stosować zarówno drewno lite, jak również panele fornirowane wykonane z płyty wiórowej odpornej na wilgoć. Do mocowania drewnianych okładzin na ścianach najlepiej zastosować elastyczne kleje, pamiętając aby przed przystąpieniem do pracy odpowiednio zabezpieczyć ścianę przed wilgocią.

Chociaż drewno w łazience wygląda niezwykle efektownie, aby nie uległo szybkiemu zniszczeniu musi być odpowiednio zabezpieczone i konserwowane. Łazienka to specyficzne miejsce w każdym domu, w którym panują trudne warunki dla drewnianych elementów. Wysoka temperatura, wilgoć oraz stosowane środki chemiczne to czynniki, które mogą przyczyniać się do odkształcania drewna, a także rozwoju pleśni i grzybów. Jeszcze kilkanaście lat temu do zabezpieczenia powierzchni drewnianych stosowano różnego rodzaju lakieru. Obecnie takie rozwiązanie w łazience nie jest zalecane. Lakier, tworząc twardą powłokę uniemożliwia drewnu oddawanie wilgoci i “oddychanie”. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest impregnowanie drewna naturalnymi olejami. Olejowanie nie tylko chroni drewniane elementy przed wilgocią, ale dodatkowo wydobywa ich naturalne piękno. Elementy szczególnie narażone na wilgoć, takie jak podłogi, warto dodatkowo zabezpieczyć warstwą wosku ochronnego.

Decydując się zastosowanie drewna w łazience należy pamiętać o tym, aby o nie w odpowiedni sposób dbać. Należy więc pamiętać żeby mokre powierzchnie drewniane zawsze wycierać do sucha, stosować środki czyszczące przeznaczone specjalnie do drewnianych powierzchni, a także regularnie, przynajmniej raz na kilka miesięcy wykonywać olejowanie. Duży wpływ na trwałość elementów drewnianych w łazience ma odpowiednia wentylacja. Elementy drewniane znajdujące się w łazienkach, w których długo utrzymuje się duża wilgotność powietrza będą szybciej chłonąć wilgoć i ulegać odkształceniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =